Mediacja jest to ugodowe rozstrzygnięcie sporu między stronami postępowania przy pomocy bezstronnej osoby mediatora. Mediator jest jedynie moderatorem dyskusji – stara się pomóc w dojściu do satysfakcjonującego obie strony rozwiązania, natomiast nie narzuca swojej woli, musi zachować bezstronność. Mediacja może zostać przeprowadzona między stronami postępowania we wszelkich sprawach cywilnych, w których może zostać zawarta ugoda przed sądem na przykład w sprawach o rozwód – mediacja w sprawach rozwodowych Szczecin.
Mediacje są sposobem rozwiązywania konfliktów na wielu płaszczyznach, nie ograniczają się tylko do sfery konfliktów rodzinnych czy towarzyskich, stosuje się je z powodzeniem także na płaszczyźnie prawnej, firmowej, gospodarczej czy administracyjnej, zatem zastosowanie mediacji ma niemalże uniwersalny charakter.
Mediacje w sprawach o rozwód lub separację, mogą być przeprowadzone na wniosek stron, a także na podstawie decyzji sądu – za zgodą stron. Sprawa może zostać skierowana do mediacji, jeżeli istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa, nawet wtedy, gdy postępowania zostało zawieszone (art. 436 § 1 kpc).
Jeżeli strony nie uzgodniły osoby mediatora, sąd kieruje je do stałego mediatora posiadającego wykształcenie z zakresu psychologii, pedagogiki, socjologii lub prawa, oraz umiejętności praktyczne w zakresie prowadzenia mediacji w sprawach rodzinnych ( art. 436 § 4 kpc).
Postępowanie mediacyjne nie jest jawne. Mediator, strony i inne osoby biorące udział w postępowaniu mediacyjnym są obowiązane zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedziały się w związku z prowadzeniem mediacji. Strony mogą zwolnić mediatora i inne osoby biorące udział w postępowaniu mediacyjnym z tego obowiązku.
Mediację rodzinną należy wyraźnie odróżnić od innych rodzajów interwencji w rodzinie, takich jak: terapia, arbitraż, interwencja sądu rodzinnego czy pomoc przyjacielska.
W swoim głównym założeniu mediacja jest krótkoterminowa i nastawiona na cel, którym jest rozwiązanie istniejącego w rodzinie problemu.
Małżonkowie, zanim złożą pozew rozwodowy do sądu, mogą w ramach mediacji ustalić wszystko to, co dotyczy ich związku i pochodzących z niego dzieci, jak wyrażenie woli w zakresie: sposobu rozstania (z orzeczeniem winy czy bez), władzy rodzicielskiej (wspólna władza rodzicielska; dla jednego z rodziców z ograniczeniem dla drugiego itp.), miejsca zamieszkania dzieci (u jednego z rodziców czy naprzemiennie u obojga), wysokości i sposobu płatności alimentów (na dzieci lub współmałżonka), sposobu sprawowania opieki nad małoletnimi dziećmi (często nazywane ustaleniem kontaktów z dziećmi – opieka naprzemienna; opieka stała u jednego rodzica ze wsparciem drugiego), ustalenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania czy podjęcie decyzji co do podziału majątku wspólnego.
Mediacja w sprawach rodzinnych może przybrać różne formy:
1.Mediacja profilaktyczna- Całość pracy mediacyjnej ukierunkowana jest na zapobieganie kryzysowi, zanim poszczególni członkowie rodziny zbyt mocno się od siebie oddalą, by móc tą rodzinę współtworzyć.
2. Mediacja około rozwodowa- ukierunkowana na ustalenie warunków rozstania, odnosi się do takiego etapu związku, w którym strony podjęły decyzję o rozstaniu czy rozwodzie, nie są już zainteresowane próbą pojednania jako partnerów, ale rozstanie chcą przeprowadzić w spokojnej atmosferze i w konstruktywny sposób.
3. Mediacja opiekuńcza- Mediacja opiekuńcza ma swoje główne zastosowanie po rozwodzie czy w trakcie separacji partnerów, gdy szczegóły opieki nad małoletnimi dziećmi nie zostały wskazane w wyroku sądu. Stosowana jest również w trakcie trwania małżeństwa czy związku partnerskiego, w którym role i zadania rodziców są niejasne, sprzeczne lub niezrównoważone, przyczyniając się do zaniedbań wobec dzieci, przemocy, chaosu czy poczucia braku bezpieczeństwa.
Zapraszamy Państwa do kontaktu i podjęcia próby rozwiązania sporu w drodze mediacji w sprawach rodzinnych tj. w sprawach o rozwód, podział majątku, ustalenie alimentów i innych, co pozwoli zaoszczędzić cenny czas i uniknąć niepotrzebnych kosztów.